Časté dotazy:

Je potřeba se nejprve sama rozhodnout, zda přerušení je ten správný postup. Dále je potřeba zajít za svým gynekologem nebo přímo do zařízení, kde se zákroky provádějí a sepsat tzv. žádost o provedení interupce.

Gynekolog provede základní vstupní prohlídku a zeptá se se několik důležitých věcí: datum poslední menstruace, výtoky z pochvy a také, jestli jste během posledního půl roku podobný zákrok nepodstoupila. Musíte splnit podmínky striktně dle zákona a pokud byste nevyhovovala legistativě, bude zákrok zamítnut.

Je nezbytně nutné zkontrolovat, zde je plod v děloze a nejedná se o mimoděložní graviditu a také přesně změřit velikost těhotenství - zákon povoluje ukončení na přání maximálně do 12 týdne.

Protože nešetrně provedený zákrok může ovlivnit schopnost otěhotnět, je velmi důležité dobře si vybrat zařízení a operatéra, který tento zákrok provede.

Operatér by měl mít aktivní erudici (=výkony sám provádí a má jich ročně provedeny desítky až stovky). Tím se zaručí, že je zákrok co nejšetrnější. Také se ptejte, jak dlouho budete muset zůstat v zařízení - moderní metody a dobrá organizace dnes běžně umožňují celkový pobyt minimalizovat na 2-3 hodiny). Je potřeba být velmi obezřetní zvláště v zařízeních, kde tyto typy výkonů provádí nejmladší lékaři a absolventi (typicky nemocnice).

Těsně po zákroku můžou být spíše mírnější bolesti v podbříšku a mírné špinění (klidně i týden až dva). Bolesti se dají většinou zvládnout běžnými analgetiky (Ibuprofen) a klidovým režimem. Menstruace se po potratu objevuje individuálně. Celé šestinedělí může žena krvácet či špinit. Menstruace se objevuje nejdříve za dva týdny, ale nejpozději po skončení šestinedělí. To by také žena měla absolvovat prohlídku u svého gynekologa, zda je vše v pořádku. Pokud se dosud menstruace neobjevila, je vhodné provést ultrazvuk a prohlédnout dělohu.

Pobyt se velmi liší, ve kterém zařízení je prováděn.

Obecně ve státní nemocnici probíhá asi takto - v 7 ráno nastoupíte na příjem, podepíšete papíry, uloží vás na pokoj a budete čekat, než na Vás přijde ,,řada" - často jsou zákroky až po obědě. Pak odvoz na operační sál, narkóza trvá asi 10-15 minut. Pak zpět na pokoj, když je vše bez komplikací, čeká se na propouštěcí zprávu a odcházíte kolem 16-18hodiny domů. V některých nemocnicích až druhý den.

Na soukromých klinikách Vás většinou objednají na přesný čas (tj třeba na 11 hod), nachystání trvá asi půl hodiny a za 2 hodiny jste propuštěna (je potřeba mít odvoz).

Většinou ze zkušeností pacientek je daleko příjemnější menší pracoviště než nemocnice, kde není tak individuální přístup. Také v nemocnici nehledejte diskrétní prostředí. Ceny v soukromých centrech jsou většinou mírně vyšší.

Krvácení po potratu je většinou mírné, trvající jen pár dní. Také záleří, v jakém týdnu je potrat prováděn, čím je menší, tím i často i krvácení menší. Pokud je krvácení silnější (t.j. během 1 hodiny silně prosáklé 3 a více vložek), doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).

Příznakem zánětu dělohy je bolest v podbřišku, silnější krvácení než to, které bylo doposud, zvýšená teplota a často i zapáchající výtok. Rozšíří-li se zánět k vaječníkům, přidá se vysoká horečka a křečovité bolesti. Jestliže se u ženy tyto komplikace vyskytnou, musí ihned ke gynekologovi. Nasadí se kombinovaná antibiotická terapie, často i v nemocniční péči aplikovaná do žíly.

Velmi záleží, jak jsou bolesti silné a zda je u nich i silnější krvácení (t.j. během hodiny silně prosáklá vložka). Pokud jsou silné křeče v podbříšku a silnější krvácení, doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).

Jestliže je k přerušení medicínský důvod, tak lze těhotenství přerušit až do 24 týdne. Zákrok je pak samozřejmě zdarma (zařízení nebo nemocnice ho ale musí mít nasmlouván s pojišťovnou). Nejčastěji se jedná o zjištěné genetické vady plodu (např. Downův syndrom) nebo těžké vývojové abnormality plodu (těžké vrozené vady srdce, mozku, nevývin ledvin, rozštěp rtu, patra nebo páteře apod.). Někdy je třeba těhotenství přerušit i z důvodu onemocnění u matky, např. onemocnění plic či srdce, nově zjištěné vážné onemocnění apod. Ukončení od 12. do 24. týdne má své přesná specifika. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici a mají odlišný postup, než zde popisujeme u přerušení do 12 týdne.

Jestliže žena, která potratila, je Rh negativní, musí dostat protilátky anti-D, aby v dalším těhotenství nenastaly žádné komplikace u miminka (tzv.imunizace). Tato injekce se aplikuje i po porodu, ale tam jde zjistit, zda je miminko Rh pozitivní a je třeba injekci píchnout, nebo je také jako maminka Rh negativní a tím pádem není injekce nutná. Po jakémkoliv typu potratu krevní skupinu embrya zjistit nelze, a proto musí injekci po ukončeném 8. týdnu, kdy došlo k úplnému propojení krevních oběhů, dostat všechny ženy Rh negativní.