Sponzorovaný odkaz:

Legislativa v ČR

Podle platného zákona č. 66/1986 Sb. je umožněno:

A) Na vlastní žádost:

Žena může sama požádat o provedení potratu bez omezení do 12. týdne těhotenství (= pouze na základě přání). Je nutno ultrazvukové vyšetření s přesným změřením velikosti plodu. Pokud je naměřen maximálně 11 týden a 6 dnů, je ukončení legální, pokud je plod větší, není možné ho provádět jen na žádost pacientky.

Do šestnácti let je navíc třeba k interrupci souhlas rodičů. Od šestnácti si už o přerušení těhotenství můžete rozhodnout sama, ale pokud vám není alespoň osmnáct, zákon ukládá povinnost po provedeném výkonu informovat rodiče, nikdo ale v tomto období nemá právo vyžadovat jejich souhlas předem, i když se to v některých nemocnicích neví

Kdy současná legislativa neumožňuje jeho provedení:

  • Jestli během posledního půl roku podobný zákrok byl již proveden
  • Jestli žena není ze států Evropské unie (EU)
  • Jestli je žena cizinka mimo EU a je BEZ dlouhodobého nebo trvalého pobytu v ČR (nutno mít písemný doklad)
  • Jestli je velikost plodu dle ultrazvuku nad 12. týden těhotenství


B) Z genetických důvodů:

Do 24. týdne těhotenství je možné provést potrat z genetických důvodů.

POZN: Ukončení od 12. do 24. týdne má své přesná specifika. Většinou se jedná o vyvolání potratů léky s následnou revizí dělohy v uspání. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici a je možné je provádět jen z genetických důvodů. Je nutno absolvovat podrobné vyšetření u specialisty - genetika, který toto doporučí. Bez tohoto doporučení nelze ukončení provést.